Budowa wzmacniacza audio na tranzystorach lateralnych cz.1

Obecnie pracuję nad budową wzmacniacza audio na tranzystorach lateralnych. Wzmacniacz charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami co skusiło mnie do tego aby zbudować go od podstaw. Kilka miesięcy temu zaprojektowałem płytki i zbudowałem wstępny prototyp wzmacniacza. Są to dwie oddzielne płytki zamontowane na osobnych radiatorach.

IMG_20181109_130247

Moim zdaniem wzmacniacz charakteryzuje się bardzo dobrą jakością odtwarzania dźwięku, jest ciepły i przyjemny dla ucha. Zaznaczam, że to nie jest pierwszy wzmacniacz audio, który zbudowałem i mam z czym go porównywać, na przykład ze wzmacniaczem 40W o małych zniekształceniach THD (Mgr Klapczyńska 🙂 )  oraz z rywalem gainclona i kilkoma innymi (JHL1969 wersja symetryczna). Na zdjęciu powyżej widzicie wstępną wersję – prototyp wzmacniacza, któy obecnie jest w fazie testu. Wzmacniacz można zasilać już od +/- 25V do +/- 42V w wersji z jedną parą tranzystorów wyjściowych oraz do +- 70V w wersji z dwoma parami tranzystorów wyjściowych tak jak widzicie na zdjęciu powyżej. Moc wzmacniacza w wersji z czterema tranzystorami wyjściowymi to 180W przy 8 Ohm i 275W przy 4 Ohm to jest w obu przypadkach zniekształcenia THD to 1%.

Zabawę w budowanie wzmacniacza należy zacząć oczywiście od odpowiedniego schematu. Przekopałem Internet wzdłuż i wszerz i trafiłem na nader interesujący schemat.

p101-f2

Na podstawie prób i błędów oraz zdjęć z Internetu zbudowałem swój projekt płytki a same wykonanie prototypowych płytek zrobiłem metodą „na żelazko” 😀 i właśnie takowe widzicie na pierwszym zdjęciu.

Do projektowania płytek używam programu Sprint Layout 6.0, który śmiga bardzo dobrze na systemie Ubuntu, którego notabene używam od lat.

Dla Any

Program ten jest według mnie bardzo czytelny i kosztuje około 50euro. Dość szybko więc go opanowałem i bez problemu zacząłem projektować różne płytki. Niemiej jednak, samo zaprojektowanie płytki na podstawie takiego schematu nie jest już takie szybkie. Spędziłem nad tym wiele godzin!

IMG_20181116_115524__01

Także wzmacniacz już jest przetestowany, brzmi wspaniale a na chwilę obecną oczekuję na zakupione dodatkowe elementy i będę się zabierał za montaż.

Narazie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: